یوطبیب | دستیار هوشمند سلامتی

یوطبیب | دستیار هوشمند سلامتی

پروژه یوطبیب

درباره پروژه یوطبیب

هدف شرکت بیمارستانی دانشگاهیان، با نام تجاری یوطبیب، بهینه سازی و بهبود شبکه ارتباطی بیماران و پزشکان و بسترهای مشاوره آنلاین می باشد. این شرکت تلاش دارد تا با ارائه ی راهکارهای فناورانه در زمینه های نرم افزاری و سخت افزاری، فرآیند درمان بیماران را بهبود بخشیده و با مکانیزه شدن این پروسه، به درمان سریع تر و دقیق تر بپردازد. در مجموعه ی یوطبیب تلاش کرده اند تا با ایجاد بستری برای ارتباط مناسب تر، ساده تر و مطلوب تر بین بیمار و پزشک در قالب فضای مجازی و کمک گرفتن از تکنولوژی روز دنیا برای دنبال کردن و نظارت بر بیماران، گامی در راستای تحقق این اهداف والا بردارند.

پروژه یوطبیب
پروژه یوطبیب

طراحی لوگو و انتخاب رنگ برند

آنچه در طراحی لوگو برای کارفرما حائز اهمیت بود، الهام بصری از لوگوی دانشگاه تهران و تاکید بر آکادمیک برند (Academic Brand) بود، به گونه ای که هر کس با اولین نگاه، متوجه ی مشتق شدن لوگوی برند یوطبیب از لوگوی دانشگاه تهران باشد؛ که این مهم به دلیل مالکیت و نظارت مستقیم دانشگاه تهران بر فعالیت های برند بود.

لوگوی یوطبیب

لوگوی دانشگاه تهران توسط استاد محسن مقدم از بنیان‌گذاران دانشکده ی هنرهای زیبای دانشگاه تهران و استاد ممتاز این دانشگاه طراحی شده است. او لوگوی دانشگاه تهران را با الهام از تاریخ و فرهنگ کهن ایران طراحی کرده است که علی رغم همه تحولات دهه های پس از آن، هنوز هم بر سردر دانشگاه تهران باقی است. لوگوی دانشگاه تهران را از طرح یکی از گچ بری های ساسانی نقش برجسته ی تیسفون اقتباس کرده اند که اصل کاشی با نزدیک به ١٥٠٠ سال قدمت، در موزه متروپولیتن نیویورک نگهداری می شود.

لوگوی دانشگاه تهران الهام گرفته شده از طرح گچ بری ساسانی
لوگوی دانشگاه تهران الهام گرفته شده از طرح گچ بری ساسانی

پس از اقتباس از فرم اصلی از لوگوی دانشگاه تهران، با عناصر بصری مرتبط با موضوع برند، یعنی گوشی پزشکی و فناوری، قسمت های دیگر لوگو طراحی و بازسازی شدند، به گونه ای که خطوط گوشی پزشکی، فرمی مشابه فرم بال های موجود در لوگوی دانشگاه تهران را تداعی نماید.

طراحی لوگو برای یوطبیب و انواع استفاده از آن
طراحی لوگو برای یوطبیب و انواع استفاده از آن

پالت رنگی برند یوطبیب

برای انتخاب رنگ های پالت برند نیز تاکید کارفرما بر الهام گرفتن از رنگ برند دانشگاه تهران مطرح بوده و رنگ اصلی برند، رنگ آبی روشن دانشگاه تهران در نظر گرفته شد که با توجه به موضوع برند (پزشکی و سلامتی) حس آرامش، امنیت و اطمینان را به مخاطب منتقل می نماید. به عنوان رنگ اولویت دوم، رنگ آبی سرمه ای انتخاب شد که از رنگ گوشی پزشکی اقتباس شده است و حس اعتماد می دهد. همچنین رنگ سوم، نارنجی، به عنوان مکملی در کنار دو رنگ دیگر انتخاب شد تا کنتراست رنگی لازم حفظ گردد. سایر رنگ ها، مانند طیف های متخلف رنگی، گرادیان، رنگ های پس زمینه و… از همین سه رنگ مشتق شده اند.

پالت رنگی برند یوطبیب
پالت رنگی برند یوطبیب

طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری نرم افزار

محصول اصلی مجموعه، ارائه خدمات آنلاین پزشکی در قالب اپلیکیشن موبایل است. یوطبیب سامانه ای برای مشاوره ی آنلاین پزشکی، روانپزشکی و روانشناسی بصورت آنلاین (تصویری، صوتی و متنی) است. شما می توانید با انتخاب تخصص مد نظر خود، اطلاعات مشاوران را بررسی کرده و یکی از آن ها را برای دریافت مشاوره برگزینید. در یوطبیب، یک پرونده سلامت دیجیتال برای شما ساخته می شود که تنها برای مشاورانی که خود انتخاب می کنید قابل مشاهده خواهد بود.

طراحی رابط کاربری اپلیکیشن موبایل یوطبیب

برای طراحی نرم افزار، ابتدا تحقیق و تحلیل های لازم انجام گرفت. پس از جمع آوری اطلاعات، بررسی آمارها، تست نرم افزارهای سلامتی و پزشکی داخلی و خارجی، مصاحبه و نظرسنجی از پزشکان و بیماران دسته های گوناگون و… توانستیم چند پرسونا از جامعه هدف مد نظر تهیه نماییم. پس از تحلیل و بررسی اطلاعات به دست آمده و طی کردن فرآیندهای تجربه کاربری و انجام تست های لازم، نسخه ی کمینه محصول طراحی و پیاده سازی شده و بصورت پایلوت در دانشگاه تهران راه اندازی گردید.

رابط کاربری اپلیکیشن یوطبیب
رابط کاربری اپلیکیشن یوطبیب

پس از انجام تست های تجربه کاربری در نسخه ی کمینه محصول نرم افزار، قابلیت های جدید برای نرم افزار در نظر گرفته شد و در راستای بهینه سازی تجربه کاربری و رفع نیازهای کاربران، نسخه ی جدید با امکانات بیشتر در بازارهای نرم افزاری برای استفاده ی عموم قرار گرفت.

طراحی رابط کاربری اپلیکیشن یوطبیب
طراحی رابط کاربری اپلیکیشن یوطبیب

طراحی رابط کاربری پنل مدیریت یوطبیب

با توجه به نیاز پروژه، نسخه ی تحت وب برای پنل مدیریت سامانه با استفاده از دیزاین سیستم یکپارچه ای که در نظر گرفته شد نیز پیاده سازی شد. طراحی رابط کاربری پنل مدیریت نیز در سه مرحله با تست های تجربه کاربری بررسی گردید؛ تست پروتوتایپ، تست نسخه کمینه محصول، و تست و بهینه سازی نسخه نهایی.

طراحی رابط کاربری پنل مدیریت یوطبیب
طراحی رابط کاربری پنل مدیریت یوطبیب

طراحی رابط کاربری وب سایت یوطبیب

برای طراحی رابط کاربری برند یوطبیب با هدف معرفی نرم افزار، خدمات آن و معرفی شرکت با استفاده از دیزاین سیستم یکپارچه ای که در نظر گرفته شد نیز پیاده سازی شد. طراحی رابط کاربری وب سایت دو بار انجام شد؛ یک بار طراحی رابط کاربری برای معرفی شرکت، و پس از ارائه ی عمومی نرم افزار، وب سایت با توجه به نیاز، باز-طراحی شد.

طراحی رابط کاربری وب سایت یوطبیب
طراحی رابط کاربری وب سایت یوطبیب

طراحی هویت بصری یوطبیب

سایر قسمت های هویت بصری مانند اوراق اداری، سبک طراحی آیکون ها و تصویرسازی ها، تبلیغات چاپی و هویت بصری شبکه های اجتماعی طراحی گردیدند.

اوراق اداری مانند سربرگ، کارت ویزیت، پاکت نامه و… بر اساس پالت رنگی و هویت بصری نرم افزارها طراحی شدند.

طراحی هویت بصری سازمانی اوراق اداری یوطبیب
طراحی هویت بصری سازمانی اوراق اداری یوطبیب

سبک طراحی تخت برای آیکون دسته بندی ها در نظر گرفته شد تا صفحه ی دسته بندی ها از یکپارچگی مشخصی برخوردار باشد.

هویت آیکون های نرم افزار یوطبیب
هویت آیکون های نرم افزار یوطبیب

تصویرسازی های مورد استفاده در قسمت های مختلف اپلیکیشن موبایل و طراحی وب سایت نیز به سبک تصویرسازی تخت در نظر گرفته شدند که با فضای احساسی موضوع نرم افزار نیز همخوانی داشته باشد.

تصویرسازی دیجیتال برای نرم افزار و وب سایت

در طراحی تبلیغات چاپی، با رعایت هویت بصری برند، سعی شد حس مشخصی از شخصیت برند به مخاطب منتقل نماید.

طراحی بروشور برای یوطبیب
طراحی بروشور برای یوطبیب

طراحی برای شبکه های اجتماعی برای برند، به دلیل نوع مخاطب آن، بسیار حائر اهمیت بود. در طراحی هویت بصری برای شبکه های اجتماعی قالبی در نظر گرفته شد که در شبکه اجتماعی اینستاگرام، وقتی پست ها در کنار یکدیگر قرار می گیرند، با یکدیگر پیوستگی داشته باشد.

طراحی هویت بصری شبکه های اجتماعی یوطبیب

همچنین لازم بود سایز تمام صفحه نیز برای شبکه های اجتماعی طراحی شود که بیشتر کاربرد آن در استوری های اینستاگرام است.

طراحی هویت بصری استوری برای یوطبیب
طراحی هویت بصری استوری برای یوطبیب

یوطبیب در حال حاضر با دارا بودن صدها مشاور در حوزه های مختلف پزشکی و سلامتی در حال بهره برداری و استفاده توسط کاربران است.